Wszystko, co wiemy o wampirach

paź 9, 2015 by

Wszystko, co wiemy o wampirach

Wszystko, co tajemnicze, nieznane budzi zainteresowanie wśród ludzi. Bardzo często tematyka, która nie może być potwierdzona badaniami, staje w centrum zainteresowania ludzi poszukujących mocnych, niecodziennych wrażeń. Być może, dlatego wampiryzm coraz częściej staje się głównym tematem literatury dla młodzieży, a książki zyskując liczne grono zwolenników bardzo szybko stają się inspiracją dla twórców filmów czy seriali. Przykładem może być Akademia wampirów, serial, który wplata tajemnicze postacie w życie, działania zwykłych śmiertelników. Odniesienie do świata rzeczywistego sprawia, że ta produkcja bije rekordy oglądalności. Skąd fascynacja wampirami?

Kim są wampiry?

Wampir pojawia się już w starożytnych tekstach źródłowych. Jego wizerunek, działanie jest zależny od kultury, ale również od kraju i czasu, z którego pochodzi opowieść. Wampiry z Chin to upiory o czerwonych oczach, różowych lub zielonych włosach, w greckich przypowieściach stają się stworzeniem podobnym do węża, ale z głową kobiety, w Europie to często przystojny, wyrafinowany dżentelmen ubrany w pelerynę z wysokim kołnierzem. Wszystkie wizerunki łączy jedno, a mianowicie wszystkie wampiry pragną zaspokoić jedyną potrzebę, czyli napicie się krwi. Z upływem czasu strach przed tymi istotami, zwanymi dziećmi nocy nie maleje.

W literaturze, filmach czy grach wampiry mają nadludzką siłę, mogą hipnotyzować wzrokiem, działać na podświadomość, a nawet kontrolować działania innych. Otacza je magia i aura tajemniczości. Autorzy książek czy twórcy filmów tworząc obraz wampira nie zapominają o jego słabościach. Ponieważ według literatury wampir boi się światła dziennego, święconej wody czy dewocjonalia np. krzyża. Bohaterowie, którzy stają do walki z tymi potężnymi istotami nie mogą zapominać o osikowym kołku, którym należy wampira przebić czy o kulach wykonanych nie ze srebra, a żelaza. W wielu dziełach filmowych czy książkowych narzędziem do walki z wampirem staję się także czosnek.

Na rynku księgarskim można znaleźć także literaturę, która traktuje wampira, jako melancholijną, poszukującą miłości i cierpiącą z powodu samotności istotę. Literatura dla młodzieży kreuje obraz wampira o nieziemskiej urodzie, zdystansowanego do innych, obdarzonego nadprzyrodzonymi zdolnościami np. poznającego emocje poprzez dotyk. Bardzo często przewija się wątek wielkiej, tragicznej miłości między przedstawicielem wampirzego rodu, a zwykłym człowiekiem.

Ta różnorodność powoduje, że historie o wampirach stają się inspiracją do kolejnych książek czy filmów. Dlatego czytelnik może przeczytać o wampirach, które pod osłoną nocy zmieniają się w nietoperza, a ich siedzibą są ciemne krypty czy wielkie, opuszczone zamczyska. Według twórców są również wampiry, które żyją wśród ludzi i wyglądają jak zwykli śmiertelnicy. Są wampiry, które odziane są w czarny strój, ale są też takie, które noszą się całkiem zwyczajnie. Wampir może być bezduszną i bezmyślną istotą, ale na kartach innej powieści okaże się nad wyraz inteligentną osobą. Łączy je niespotykana bladość skóry, kły i oczywiście ciągła potrzeba pożywienia się ludzką krwią. Współczesny wampiryzm to już nie tylko tematyka książek czy filmów, ponieważ coraz częściej młodzież doszukuje się prawdy w tym wszystkim, co z wampirami związane.

Related Posts

Share This