Wampiry – tajemnicze istoty

paź 9, 2015 by

Wampiry – tajemnicze istoty

Od wieków legendy, opowieści o krwiopijcach budzą grozę, przekazywane z pokolenia na pokolenie bardzo często stają się inspiracją do nakręcenia filmu czy napisania książki. Rekordy popularności biją produkcje filmowe, ale nie tylko, wampiry zagościły również w serialach np. Pamiętniki wampirów czy Akademia wampirów. Seriale, filmy czy współczesne książki gromadzą przed ekranami czy kartami książek rzeszę fanów, ponieważ łączą w sobie cechy dobrego romansu, dramatu, komedii i oczywiście horroru.

Coś więcej o wampirach

Wizerunek wampira zmienia się wraz z upływem czasu, ale wpływ na to ma także kraj i kultura, w której opowieść się narodziła. Wampir może być bezlitosną bestią o czerwonych oczach o bezkształtnym ciele, może mieć skrzydła, ale może być także przedstawiony, jako piękna kobieta. W krajach europejskich obraz wampira to nieziemskiej urody dżentelmen o nienagannych manierach, noszący się na czarno. Inne przedstawienia to istoty, które pod osłoną nocy zmieniają się w nietoperza. Twórcy filmowi i autorzy książek starają się, aby tematyka wampiryzmu stała się dla odbiorcy tak fascynująca, że będzie wracał do dzieła kilka razy. Często wampirzy wątek łączony jest tajemniczymi elementami, jakie niesie ze sobą ezoteryka czy magia, co dodatkowo wzmaga zainteresowanie widza czy czytelnika.

Kto może zostać wampirem? Podobnie jak w kwestii wizerunku taki i tu wiele zależy od kultury. Najczęściej wierzy się, że człowiek staje się wampirem w wyniku ugryzienia przez krwiopijcę. Dlatego dla filmu czy książki tak charakterystyczne w tej tematyce są dwa ślady na szyi ofiary powstałe w wyniku ugryzienia. Wampirem może stać się zmarłe nieochrzczone dziecko, złoczyńca, ktoś, kto został przeklęty. W ludowych wierzeniach można przeczytać, że wampirem staje się człowiek o dwóch rzędach zębów czy o dwóch duszach.

Gdzie żyją wampiry? W thrillerach czy horrorach siedzibą wampira jest stare, opuszczone zamczysko, najczęściej w wyludnionej okolicy. Reżyserzy czy autorzy książek nie zapominają o trumnach czy kamiennych sarkofagach, w których wampiry czekają na nadejście nocy. Jednak coraz częściej we współczesnych produkcjach wampiry mieszkają w zwykłych domach, chodzą do szkół czy pracy. Dodatkowo żyją wśród śmiertelników, chociaż różni ich dystans do życia, brak emocji i opanowanie.

Bez względu na wygląd wampiry posiadają niezwykłe umiejętności. Mogą być nieludzko silni, szybcy. Potrafią czytać w myślach człowieka, kierować jego zachowaniem, ponieważ mogą również wpływać na podświadomość śmiertelnika. Niektóre z nich przewidują przyszłość. Oczywiście tym wszystkim umiejętnościom najczęściej towarzyszy wysoka inteligencja.

Czy wampiry umierają? Tutaj wersji jest kilka. W niektórych dziełach wampir jest nieśmiertelny, a inni autorzy kierując się starymi podaniami uśmiercają swojego bohatera ciosem w serce kołkiem osikowym. W nowszych dziełach wampir jest śmiertelny, ale długowieczny. Srebro, żelazo, święcona woda czy dewocjonalia np. krzyż to oręż na wampira, a także pospolity czosnek, którego wampiry unikają. W starszych produkcjach światło dzienne może spopielić wampira, ale już nowa literatura dla młodzieży wprowadza pogląd, że światło dnia powoduje, że skóra wampira skrzy się jak diamenty.

 

Related Posts

Share This