Tajemniczy wampiryzm
W księgarniach czy na ekranach kin pojawia się coraz więcej produkcji, których tematyka porusza się w kręgu wampirów i wszystkiego, co z nimi związane. Pamiętniki wampirów, Akademia wampirów, Wywiad z wampirem, Wampiry z Morganville to tylko niektóre tytuły filmów gdzie głównymi bohaterami są wampiry. W księgarniach można znaleźć nie tylko literaturę dla młodzieży poruszającą tematykę wampiryzmu, ale również książki w formie albumów, poradników czy nawet prac naukowych, które badają zależności między wampiryzmem, a zagadnieniami z psychologii czy psychiatrii.
Rekonstrukcja rzeczywistości
Współcześnie młodzi ludzie rzadko sięgają do ludowych legend, które przedstawiają wizerunek wampira czy jego zachowań. Według dawnych wierzeń wampirem stawał się zmarły samobójca, człowiek wyklęty, zbrodniarz czy nieochrzczone dziecko. Mit wampira jest znany na całym świecie. Według mitologii wampiry dzielą się na dwie grupy. Pierwszą stanowią wampiry emocjonalne, energetyczne czy astralne wysysające energię życiową ze swoich ofiar, a grupa druga to Wampiry krwi, czyli istoty pragnące ludzkiej krwi. Na tej grupie opiera swoje poglądy współczesny wampiryzm, ale warto sięgnąć po literaturę, w której pokazany jest wampiryzm w prastarej odsłonie.
Młodzież częściej sięga po literaturę, która tworzy obraz wampira, jako istoty eksponującej bladość skóry, tajemniczej, nieziemskiej urody. Stereotypem wykorzystywanym nie tylko w książkach, ale i w filmie może być blada istota ze święcącymi czy czerwonymi oczami, z długimi zębami i w czarnej pelerynie. Nieodłącznym elementem wampirzego wizerunku jest także przemiana w nietoperza. Literatura dla młodzieży odnosi się do mitów i legend, ale wprowadza także współczesne elementy np. współczesne wampiry nie są istotami wiecznie żyjącymi ta cecha była przypisywana przedstawicielom z zamierzchłych czasów, dodatkowo wbrew powszechnej opinii autorów książek na wampiry nie powinny negatywnie działać dewocjonalia czy światło dzienne. Jakie zatem cechy posiada wampir z książek i filmów? Przede wszystkim ma nadprzyrodzone zdolności nie tylko fizyczne, czyli np. nadludzką siłę, ale też umiejętności związane z psychologią np. działanie na podświadomość zwykłego człowieka, czytanie w myślach czy przepowiadanie przyszłości.
Wampiryzm, wampiry to w ostatnim czasie główna inspiracja filmów, książek czy gier. Jest to tematyka, która porusza wyobraźnię, jest także symbolem tajemnicy. Istnieją zwolennicy teorii, że wampiry istnieją naprawdę, ale są również sceptycy, którzy twierdzą, że jest to moda w literaturze, a młodzież zafascynowana tematyką sama w swoich kręgach zaczyna wierzyć, że przedstawiciele wampirzego gatunku żyją obecnie wśród ludzi. Jakie są typy wampiryzmu? Jest to także termin, który funkcjonuje także w literaturze z dziedziny psychologii. Można wyróżnić: wampiryzm psychiczny, czyli czerpanie energii z psychiki drugiego człowieka, wampiryzm emocjonalny, czyli wykorzystywanie ludzkich emocji i ostatni rodzaj wampiryzm krwi, czyli żywienie się ludzką krwią. Bez względu na podział wspólnym elementem wampiryzmu jest żerowanie na drugiej osobie.