Środki dydaktyczne w pracy nauczyciela

sie 17, 2015 by

Środki dydaktyczne w pracy nauczyciela

W pracy z uczniami nauczyciel może korzystać z tradycyjnych środków dydaktycznych takich jak podręczniki szkolne, atlasy, zeszyty ćwiczeń, ale, aby urozmaicić zajęcia i ułatwić uczniom zdobywanie wiedzy powinien wykorzystać inne środki bardziej nowoczesne.

Środki dydaktyczne w pracy nauczyciela


Autor zdjęcia: BCcampus_News

Rozwój technologii informatycznej stawia przed nauczycielem nowe wyzwania, ponieważ uczniowie mają inne potrzeby i oczekiwania od tych, które można było obserwować kilka lat wstecz. Wszystkie nowinki technologiczne zapoczątkowały zmiany w sposobie kształcenia i przekazywania treści. Dlatego każda księgarnia stacjonarna czy księgarnia internetowa w swoim katalogu ofert posiada nie tylko klasyczne środki dydaktyczne typu podręczniki, ale także nowoczesne rodzaje pomocy naukowych.

Nowoczesne środki dydaktyczne

Środki dydaktyczne to elementy, których zadaniem jest usprawnienie procesu uczenia się. Dobierane są do rodzaju i ilości materiału, ale także do możliwości i umiejętności uczniów. Klasyczne środki dydaktyczne np. tanie podręczniki czy droższe wydawnictwa mogą być łączone z nowoczesnymi elementami np. podręczniki mogą mieć swoją wersję elektroniczną.

Dlaczego warto wykorzystywać w trakcie procesu dydaktycznego np. technologię komputerową? Ponieważ badania dowodzą, że więcej treści i informacji człowiek jest w stanie zapamiętać słuchając i oglądając, a tylko 10% czytając. Dlatego dobra szkoła i dobry nauczyciel w trakcie nauczania powinien używać takich środków jak odtwarzacze DVD, projektory multimedialne czy komputery stacjonarne lub laptopy.

Bez względu na to czy chodzi o podręczniki (więcej znajdziesz na stronie: http://www.taniaksiazka.pl/podreczniki-c-313.html) do przedszkola, podręczniki do gimnazjum czy do liceum ich rolą jest przekazywanie treści w skrócony, przystępny dla ucznia sposób. Połączone np. z nowoczesnymi elementami zagwarantują efektywniejszą pracę nauczyciela i uczniów. Nowoczesne środki dydaktyczne, czyli?

? Multimedialne ćwiczenia

? Ekrany uczniowskie

? Animacje

? Slajdy

? Symulacje

? Tablice interaktywne

? Gry dydaktyczne

Środki dydaktyczne powinny umożliwiać również kontrolę stanu opanowania danej części materiału np. kontrolne pytania zawarte w wirtualnym quizie.