Najpopularniejsze wróżby andrzejkowe

paź 9, 2015 by

Najpopularniejsze wróżby andrzejkowe

Dawniej wróżby andrzejkowe były dla panien, które chciały wiedzieć, kto będzie ich mężem. Współcześnie wróżby są traktowane bardziej, jako urozmaicenie wieczoru andrzejkowego, wróżą sobie wszyscy bez względu na płeć i wiek. Kiedy obchodzimy andrzejki? Wbrew powszechnej opinii Andrzejki w Polsce są obchodzone w wigilię św. Andrzeja, czyli w nocy z 29 na 30 listopada, a nie w dniu imienin Andrzeja 29 listopada. Jest to święto, w trakcie, którego można urządzać imprezy, huczne przyjęcia, a ich nieodłącznym elementem powinny być przepowiednie i wróżby. Są to wróżby nie tylko dla dorosłych, ale także dla młodzieży czy śmieszne dla najmłodszych. Andrzejkowa noc jest jedyną nocą w roku, w trakcie, której pojawiają się wróżby, a ich celem jest poznanie przyszłości.

Jakie wybrać wróżby?

To, jakie wróżby będą na przyjęciu powinno zależeć od wieku czy płci osób, które będą gośćmi. Na imprezach dla dorosłych idealną rozrywką może się okazać Tarot, ale w tym przypadku ważne jest, aby osoba wróżąca znała się na talii, a wróżby były wiarygodne i profesjonalne. Inną propozycją może być najbardziej znana wróżba, czyli lanie wosku przez ucho klucza na wodę. Dawniej lano ołów, który miał przyciągać szczęście, ale wosk jest znacznie łatwiejszy w użyciu. Klucz jest symbolem otwierania i zamykania wszelkich tajemnic. Cała wróżba polega na interpretacji kształtu, który powstał na powierzchni wody. Taka wróżba wymaga dużej wyobraźni, ale niesie ze sobą wiele śmiechu i radości. Można także wróżyć z zapałek. Należy pomyśleć życzenie, a następnie zapalić dwie zapałki, które trzeba trzymać do góry. Jeśli płomienie skierują się ku sobie wtedy jest to znak, że życzenie się spełni, jeżeli się od siebie oddalą na jego spełnienie trzeba będzie jeszcze poczekać. Dla panien propozycją jest mało znana wróżba, której głównym elementem jest smakołyk dla psa. Każda panienka ukrywa smakołyk, której zostanie znaleziony, jako pierwszy ta będzie, jako pierwsza stała na ślubnym kobiercu. Starą wróżbą jest płonący kłębuszek wełny. Osoba, która chce się dowiedzieć czy w niedługim czasie zmieni stan cywilny podpala dwie kuleczki wełny, które symbolizują kobietę i mężczyznę, jeśli obie ulecą w górę i ich płomienie się połączą będzie to znaczyło, że nadchodzą oczekiwane zmiany. Popularne są także wróżby z butami np. rzucanie butem za siebie czy wychodzenie butów za próg. Pierwsza wróżba polega na tym, że osoba wróżąca staje tyłem do drzwi i rzuca butem ponad swoją głową. Jeżeli but spadnie tak, że jego czubek skieruje się do wyjścia to wtedy ta osoba zmieni swój stan cywilny. Druga wróżba polega na ustawianiu butów z lewej nogi w stronę drzwi. Osoba, której but, jako pierwszy dotknie progu to, jako pierwsza wyjdzie za mąż lub się ożeni. Często pojawia się też wróżba z jabłkami. Należy obrać jabłko tak, aby skórka był jak najdłuższa. Potem trzeba ją rzucić przez lewe ramię i sprawdzić, w jaką literę się ułożyła. Litera będzie pierwszą literą imienia przyszłej żony lub męża.

Wierzyć czy nie?

Według ludowych wierzeń czas, który poprzedza adwent to czas, kiedy wszystkie wróżby się spełniają, ponieważ wszystkie przepowiednie mają ogromną moc. Wielu uważa, że jest to moment, gdy ludzi otaczają istoty pozaziemskie, a ich obecność to gwarancja, że wszystkie ziemskie wróżby się spełnią. Gdzie szukać inspiracji do udanego wróżenia? Jeśli chodzi o karty tarota to warto zainwestować w książkę, która będzie przewodnikiem po tajnikach związanych z talią. Należy wybrać książkę, która będzie zawierała teorię, ale także ćwiczenia praktyczne, dzięki którym możliwa będzie systematyka zdobytych wiadomości. Ważne jest, aby poradnik pokazywał podstawy, czyli podstawowy układ kart np. Krzyż Celtycki, dodatkowo w książce powinien się znaleźć fachowy opis każdej karty. Inne wróżby można znaleźć w wydawnictwach dotyczących wróżb dawnych i współczesnych. Na rynku dostępna jest także literatura, w której można znaleźć wróżby dla dzieci, które są przede wszystkim formą zabawy.

 

 

 

Related Posts

Share This