Dlaczego wierzymy we wróżby?

paź 9, 2015 by

Dlaczego wierzymy we wróżby?

Wróżbiarstwo swoimi korzeniami sięga do czasów starożytnych, kiedy to wielkie cywilizacje wierzyły w przepowiednie, prorocze sny czy znaki, które dawała natura. Wróżono z kierunku dymu całopalnych stosów, z lotu ptaka, z wnętrzności martwych zwierząt czy z tafli wody. Współcześnie ludzie także poszukują odpowiedzi na nurtujące ich pytania, pragną wiedzieć, co ich czeka w przyszłości, dlatego coraz częściej sięgają po wróżby, a wróżka nie jest już osobą odbieraną pejoratywnie.

Kim jest wróżbita? Wbrew pozorom nie jest to osoba, która w transie przepowiada przyszłość, ponieważ taką umiejętność należy przypisać ludziom posiadającym zdolność jasnowidzenia. Wróżbita musi przede wszystkim umieć łączyć syntetycznie często odległe i różne fakty z życia osoby, której wróży. Czytanie i znaczenie kart to bardzo często kombinatoryka, która łączy się z elementami psychologii i psychoanalizy. Wróżka musi być bystrym obserwatorem, który potrafi na podstawie np. ubrania czy biżuterii stworzyć portret człowieka. Jednak trzeba pamiętać, że wróżby to nie tylko psychoanaliza, ale przede wszystkim główny trzon, czyli system, którym wróżący się posługuje np. karty tarota. Każda właściwie poprowadzona wróżba może pokazać związek człowieka z niezwykłą i nieodgadnioną mądrością jego przeznaczenia.

Nie tylko karty tarota

Współczesny wizerunek wróżki to nie kobieta ubrana na czarno z czarnym kotem u boku i szklaną kulą, jako atrybutem, ale dojrzała kobieta, której głównym zainteresowaniem jest ezoteryka. Coraz częściej wróżeniem zajmują się także mężczyźni, którzy do perfekcji opanowali sztukę czytania np. z kart czy z dłoni. Bardzo często spotkanie z wróżką uzupełniają rekwizyty czy przedmioty magiczne, które mogą być także elementem wróżby. Jakie rekwizyty mogą być wykorzystane w trakcie seansu?

Często w trakcie wróżenia wykorzystywane jest wahadełko. Jest to rodzaj anteny, dzięki której możliwy jest odbiór energii wysyłanej nie tylko przez podświadomość, ale również przez wszystko to, co otacza osobę, której się wróży. Wahadełko ma nieskomplikowaną budowę, ponieważ składa się na nie właściwej długości sznureczek ( 30 cm), który wprawia w ruch obciążnik np. kryształ, kamień czy pierścionek.

Tarot – najpopularniejsze narzędzie używane przez wróżbitów. Geneza tych kart sięga do starożytnych czasów. Do Europy karty przywędrowały pod koniec XV wieku i początkowo służyły do gier hazardowych dopiero wiek XVIII to ich przejęcie przez wróżbiarzy, okultystów i osoby, które zainteresowały się ezoteryką. XIX wiek to moment, kiedy karty zaczęły się rozprzestrzeniać poza granice Europy. Współczesna talia tarota to 78 kart z symbolicznymi obrazami, które są podpisane numerami i nazwami. Karty można podzielić na dwie oddzielne grupy: pierwsza grupa to 22 sztuki zwane wielkimi arkanami, a druga grupa to 56 sztuk zwanych małymi arkanami.

Popularna jest także kartomancja zwana inaczej stawianiem kabały. Jest to czytanie klasycznej talii kart, ponieważ niektórzy wróżbici uważają, że tego rodzaju karty posiadają właściwości magiczne. Poszczególnym kartom podobnie jak w kartach tarota przypisuje się różne znaczenie. Każdy kolor czy figura opowiada o czymś innym i tu jest bardzo ważny układ po ich rozłożeniu. Prawidłowo odczytane karty ukazują określoną typologię ludzkiej osobowości.

Bardzo popularna jest także chiromancja, czyli wróżenie lub umiejętność odczytywania losów ludzkich z dłoni. Jest to najstarsza metoda badania cech charakteru człowieka i przepowiadania jego przyszłości. Z tej sztuki swoje zasoby czerpie metoda identyfikacji ludzi na podstawie linii papilarnych, które są unikalnym i indywidualnym wzorcem. Niektóre wróżki odczytują także wrażenia i charakterystykę danej osoby np. z kształtu palców czy całej dłoni.

Wróżby w domu

Wróżenie może stać się nie tylko sposobem na życie, ale także pomysłem na czas wolny. Dla osób, które chcą rozpocząć przygodę z wróżbiarstwem poleca się np. karty cygańskie, które można nabyć w księgarniach. Oczywiście nauka wróżenia powinna się opierać na fachowych książkach, poradnikach. Do talii kart cygańskich, która składa się z 36 kart bardzo często można dokupić książkę, która pomoże poznać symbolikę obrazów na nich umieszczanych. Poradnik powinien pomóc nauczyć interpretacji scen, których znaczenie zmienia się w zależności od sytuacji. Wróżbiarstwo to nie tylko karty, dlatego warto na początek zainwestować w lekturę, która przybliży różne techniki wróżenia i możliwości ich zastosowania. Osoby, które interesuje ezoteryka często także korzystają z książek opisujących techniki parapsychiczne pozwalające np. odczytać znaczenie snów.

Related Posts

Tags

Share This